Yageo MFR-25FBF52-56K2
MFR-25FBF52-56K2 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-56K2
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-56K2.pdf
Availability of MFR-25FBF52-56K2
QUANTITY
MFR-25FBF52-56K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-56K2
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-56K2
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-56K2
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-56K2 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-56K2 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-56K2
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
COUNTER LCD 5 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.022UF 50V JB 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V DPAK datasheet.pdf