Yageo MFR-25FBF52-5K49
MFR-25FBF52-5K49 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-5K49
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-5K49.pdf
Availability of MFR-25FBF52-5K49
QUANTITY
MFR-25FBF52-5K49 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-5K49
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-5K49
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-5K49
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-5K49 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-5K49 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-5K49
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 5VOUT SIP datasheet.pdf
16P MTA100 CONN ASSY BLU LF datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 440MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT GPS AVL DB 2.4-2.5GHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS COAX PNL SKT datasheet.pdf
PLUG HORIZ WIRE TRAP 508MM 11C datasheet.pdf