Yageo MFR-25FBF52-750K
MFR-25FBF52-750K picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-750K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-750K.pdf
Availability of MFR-25FBF52-750K
QUANTITY
MFR-25FBF52-750K Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-750K
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-750K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-750K
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-750K Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-750K Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-750K
CONN RECEPT 9POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES 835K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
LIMIT SW, SIDE PLUNGER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf