Yageo MFR-25FBF52-75R
MFR-25FBF52-75R picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-75R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-75R.pdf
Availability of MFR-25FBF52-75R
QUANTITY
MFR-25FBF52-75R Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-75R
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-75R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-75R
Related LinksMFR-25F, MFR-25FBF52-75R Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-75R Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-75R
COMP STORAGE STEEL 8.11LX14.06"W datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 28.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
PAC-MICR-SD15-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
STD MNT TIE MNT 7/16"STD 11MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 2C SHLD 300V datasheet.pdf