Yageo MFR-25FBF52-768K
MFR-25FBF52-768K picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-768K
Brief Description
RES 768K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-768K.pdf
Availability of MFR-25FBF52-768K
QUANTITY
MFR-25FBF52-768K Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-768K
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-768K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-768K
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-768K Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-768K Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-768K
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 6V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A TO220-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 6.8MH 3.2A HOR datasheet.pdf