Yageo MFR-25FRF52-15K8
MFR-25FRF52-15K8 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-15K8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-15K8.pdf
Availability of MFR-25FRF52-15K8
QUANTITY
MFR-25FRF52-15K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-15K8
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-15K8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-15K8
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-15K8 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-15K8 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-15K8
MOSFET N-CH 800V 3A TO-220F datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR SOFTPOT 10K OHM 50MM datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
COLLET FFA.0E. - 5.0MM DIA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf