Yageo MFR-25FRF52-178R
MFR-25FRF52-178R picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-178R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 178 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-178R.pdf
Availability of MFR-25FRF52-178R
QUANTITY
MFR-25FRF52-178R Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-178R
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-178R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-178R
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-178R Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-178R Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-178R
RES SMD 91K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 41.8MM CHASSIS datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ TRPL SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-SOIC datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf