Yageo MFR-25FRF52-1K62
MFR-25FRF52-1K62 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-1K62
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-1K62.pdf
Availability of MFR-25FRF52-1K62
QUANTITY
MFR-25FRF52-1K62 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-1K62
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-1K62
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-1K62
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-1K62 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-1K62 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-1K62
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMC datasheet.pdf
CONV DC-DC 50W 48VIN 3.3V POS-EN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 30MA RADIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SAT TV RCVR DVB-T/C 48-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf