Yageo MFR-25FRF52-36K5
MFR-25FRF52-36K5 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-36K5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-36K5.pdf
Availability of MFR-25FRF52-36K5
QUANTITY
MFR-25FRF52-36K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-36K5
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-36K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-36K5
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-36K5 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-36K5 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-36K5
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO247AC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 5MM 6.22" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LIGHT PIPE 5MM LOW INTENSIT ASSY datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 155-164MHZ TN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
RES 20 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf