Yageo MFR-25FRF52-499R
MFR-25FRF52-499R picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-499R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-499R.pdf
Availability of MFR-25FRF52-499R
QUANTITY
MFR-25FRF52-499R Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-499R
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-499R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-499R
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-499R Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-499R Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-499R
RES SMD 330 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOCOUPLER SSR 400V 6-SMD datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
M4 0.8MM PIGT PNP NC datasheet.pdf