Yageo MFR-25FRF52-53R6
MFR-25FRF52-53R6 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-53R6
Brief Description
RES 53.6 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-53R6.pdf
Availability of MFR-25FRF52-53R6
QUANTITY
MFR-25FRF52-53R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-53R6
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-53R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-53R6
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-53R6 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-53R6 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-53R6
KNOB CLR/MATTE.625"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONN PLUG FREE/HANG 4POS SIZE 8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMA datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING SLDR LUG datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 14POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 843 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FRNT PNL 3U 8HP TYP 2 EXTRCT HDL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
508 TB SPR PLU MIDDLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf