Yageo MFR-25FRF52-6K19
MFR-25FRF52-6K19 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-6K19
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-6K19.pdf
Availability of MFR-25FRF52-6K19
QUANTITY
MFR-25FRF52-6K19 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-6K19
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-6K19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-6K19
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-6K19 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-6K19 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-6K19
IC REG LDO 3V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.2V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
24P MTA100 CONN ASSY TAPE LF datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 15A 8-SOIC datasheet.pdf
CONTACT PIN COAX 50OHM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 370MA 580 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 2MH 69MA 29 OHM TH datasheet.pdf