Copal Electronics MFS101EA-Z
MFS101EA-Z picture photo
Mfg. Part Number
MFS101EA-Z
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE SP3T 2A 30V
Datasheet Download
MFS101EA-Z.pdf
Availability of MFS101EA-Z
QUANTITY
MFS101EA-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of MFS101EA-Z
Internal Part NumberEIS-MFS101EA-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesMFS
PackagingBulk
CircuitSP3T
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating2A (AC), 300mA (DC)
Voltage Rating - AC30V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeStandard
Actuator Length2.00mm
Contact Material-
Contact Finish-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Actuator Material-
Switch Travel2.00mm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Mechanical Life-
Electrical Life5,000 Cycles
Operating Force150/250gf
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFS101EA-Z
Related LinksMFS10, MFS101EA-Z Datasheet, Copal Electronics Distributor
MFS101EA-Z Details Description
Related parts for MFS101EA-Z
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 21 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL SCREENED datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf