Vishay/Beyschlag MFU0603FF01600P100
MFU0603FF01600P100 picture photo
Mfg. Part Number
MFU0603FF01600P100
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 32VDC 0603
Datasheet Download
MFU0603FF01600P100.pdf
Availability of MFU0603FF01600P100
QUANTITY
MFU0603FF01600P100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFU0603FF01600P100
Internal Part NumberEIS-MFU0603FF01600P100
Standard Package1,000
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0065
ApprovalsIEC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W x 0.018" H (1.55mm x 0.85mm x 0.45mm)
DC Cold Resistance0.076 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFU0603FF01600P100
Related LinksMFU0603FF, MFU0603FF01600P100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MFU0603FF01600P100 Details Description
Related parts for MFU0603FF01600P100
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 26AWG GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
IC DAC 18BIT STEREO AUDIO 20SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 16A TO263AB datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONN FPC TOP 19POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IGBT 650V 80A 300W TO247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf