Vishay/Beyschlag MFU1206FF06300P100
MFU1206FF06300P100 picture photo
Mfg. Part Number
MFU1206FF06300P100
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 63VDC 1206
Datasheet Download
MFU1206FF06300P100.pdf
Availability of MFU1206FF06300P100
QUANTITY
MFU1206FF06300P100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFU1206FF06300P100
Internal Part NumberEIS-MFU1206FF06300P100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMFU Series SMD Chip Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMFU
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating6.3A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC63V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.516
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W x 0.022" H (3.20mm x 1.60mm x 0.55mm)
DC Cold Resistance0.014 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFU1206FF06300P100
Related LinksMFU1206FF, MFU1206FF06300P100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MFU1206FF06300P100 Details Description
Related parts for MFU1206FF06300P100
CONN EDGECARD 56POS .100 WW datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 7.62"L X 4.47"W datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 48TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 7 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 35V X7R 0402 datasheet.pdf