SSI Technologies Inc MG-1000-A-9V-R
MG-1000-A-9V-R picture photo
Mfg. Part Number
MG-1000-A-9V-R
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR DIGITAL GAUGE 1000PSI LCD
Datasheet Download
MG-1000-A-9V-R.pdf
Availability of MG-1000-A-9V-R
QUANTITY
MG-1000-A-9V-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MG-1000-A-9V-R
Internal Part NumberEIS-MG-1000-A-9V-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDigital Pressure Gauges
P51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductSSI Technologies Inc. MediaGauge™ Digital Pressure Gauges
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMG-9V
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
OutputLCD Display
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style-
Maximum Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / CaseModule Box with Display
Supplier Device PackageMediaGauge
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG-1000-A-9V-R
Related LinksMG-1000, MG-1000-A-9V-R Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
MG-1000-A-9V-R Details Description
Related parts for MG-1000-A-9V-R
IC MUX TEMPE T3/E3 IND 256-BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 37POS W/PIN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MSTONE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B 10MW WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.87 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf