SSI Technologies Inc MG-75-B-MD-R
MG-75-B-MD-R picture photo
Mfg. Part Number
MG-75-B-MD-R
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 75 PSI 4-20 MA 1/8 NPT
Datasheet Download
MG-75-B-MD-R.pdf
Availability of MG-75-B-MD-R
QUANTITY
MG-75-B-MD-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MG-75-B-MD-R
Internal Part NumberEIS-MG-75-B-MD-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMG-MD
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output4 mA ~ 20 mA, LCD Display
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply12V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style-
Maximum Pressure225 PSI (1551.32 kPa)
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / CaseModule Box with Display
Supplier Device PackageMediaGauge
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG-75-B-MD-R
Related LinksMG-75-, MG-75-B-MD-R Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
MG-75-B-MD-R Details Description
Related parts for MG-75-B-MD-R
TERM BLOCK PCB 5.08MM 32POS OR datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY SW 10A PANEL datasheet.pdf