Littelfuse MG12300D-BN2MM
MG12300D-BN2MM picture photo
Mfg. Part Number
MG12300D-BN2MM
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MODULE PACKAGE D1200V 300A
Datasheet Download
MG12300D-BN2MM.pdf
Availability of MG12300D-BN2MM
QUANTITY
MG12300D-BN2MM Order Process
Ship out your order
Specifications of MG12300D-BN2MM
Internal Part NumberEIS-MG12300D-BN2MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLittelfuse - IGBT and Rectifier Diode Power Modules MG and MD Series
Standard Package60
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)480A
Power - Max1450W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.7V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce21nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-3 Module
Supplier Device PackageD3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG12300D-BN2MM
Related LinksMG12300, MG12300D-BN2MM Datasheet, Littelfuse Distributor
MG12300D-BN2MM Details Description
Related parts for MG12300D-BN2MM
CAP FILM 0.013UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 11POS PCB TIN datasheet.pdf
LAMINATE HARD DISSP 5X12' GRAY datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
PLUG 5POS W/STR SLD CONNECTION datasheet.pdf
26500 24C 24#20 P BY PLUG LC datasheet.pdf
33UF 400V 16X25 datasheet.pdf