Littelfuse MG12300D-BN2MM
MG12300D-BN2MM picture photo
Mfg. Part Number
MG12300D-BN2MM
Brief Description
IGBT MODULE PACKAGE D1200V 300A
Datasheet Download
MG12300D-BN2MM.pdf
Availability of MG12300D-BN2MM
QUANTITY
MG12300D-BN2MM Order Process
Ship out your order
Specifications of MG12300D-BN2MM
Internal Part NumberEIS-MG12300D-BN2MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLittelfuse - IGBT and Rectifier Diode Power Modules MG and MD Series
Standard Package60
Series-
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)480A
Power - Max1450W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.7V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce21nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-3 Module
Supplier Device PackageD3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG12300D-BN2MM
Related LinksMG12300, MG12300D-BN2MM Datasheet, Littelfuse Distributor
MG12300D-BN2MM Details Description
Related parts for MG12300D-BN2MM
IC OPAMP CURRENT SENSE RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
IC RINGER ELECTR 2TONE 8-MINIDIP datasheet.pdf
LABEL POLY ON SHEETS 2"X1" datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 4M OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf