Littelfuse MG12300WB-BN2MM
MG12300WB-BN2MM picture photo
Mfg. Part Number
MG12300WB-BN2MM
Brief Description
IGBT 1200V 500A 1400W PKG WB
Datasheet Download
MG12300WB-BN2MM.pdf
Availability of MG12300WB-BN2MM
QUANTITY
MG12300WB-BN2MM Order Process
Ship out your order
Specifications of MG12300WB-BN2MM
Internal Part NumberEIS-MG12300WB-BN2MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLittelfuse - IGBT and Rectifier Diode Power Modules MG and MD Series
Standard Package60
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)500A
Power - Max1400W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.7V @ 15V, 300A (Typ)
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce21nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageWB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG12300WB-BN2MM
Related LinksMG12300, MG12300WB-BN2MM Datasheet, Littelfuse Distributor
MG12300WB-BN2MM Details Description
Related parts for MG12300WB-BN2MM
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A D2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 40V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.29A 100 MOHM datasheet.pdf