Bourns Inc. MG2029-300Y
MG2029-300Y picture photo
Mfg. Part Number
MG2029-300Y
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
BEAD FERRITE 30 OHM 400MA
Datasheet Download
MG2029-300Y.pdf
Availability of MG2029-300Y
QUANTITY
MG2029-300Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MG2029-300Y
Internal Part NumberEIS-MG2029-300Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationM(G,U,Z)2029 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesMG
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency30 Ohm @ 100MHz
Current Rating400mA
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case0805 (2012 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.043" (1.10mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG2029-300Y
Related LinksMG202, MG2029-300Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MG2029-300Y Details Description
Related parts for MG2029-300Y
RES 100 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 36POS datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL SABRE FOR I.MX6DL datasheet.pdf
IC FPGA 185 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V CH 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 200MA 8.63 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf