Powerex Inc. MG300Q2YS60A
MG300Q2YS60A picture photo
Mfg. Part Number
MG300Q2YS60A
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD CMPCT DUAL 1200V 300A
Datasheet Download
MG300Q2YS60A.pdf
Availability of MG300Q2YS60A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MG300Q2YS60A Order Process
Ship out your order
Specifications of MG300Q2YS60A
Internal Part NumberEIS-MG300Q2YS60A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)300A
Power - Max2800W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce21nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG300Q2YS60A
Related LinksMG300Q, MG300Q2YS60A Datasheet, Powerex Inc. Distributor
MG300Q2YS60A Details Description
Related parts for MG300Q2YS60A
IC FILTER USB ESD PROTECT 6TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A PPAK SO-8 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONN DIN B/2 FEMALE 32 CKT datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
ANTENNA TIMING GPS/GLONASS datasheet.pdf
PIN,SLOTTED SPRING datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 310VAC AXIA datasheet.pdf