Powerex Inc. MG600Q2YS60A
MG600Q2YS60A picture photo
Mfg. Part Number
MG600Q2YS60A
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD CMPCT 1200V 600A
Datasheet Download
MG600Q2YS60A.pdf
Availability of MG600Q2YS60A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MG600Q2YS60A Order Process
Ship out your order
Specifications of MG600Q2YS60A
Internal Part NumberEIS-MG600Q2YS60A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesIGBTMOD™
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)600A
Power - Max4300W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.1V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce41nF @ 10V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG600Q2YS60A
Related LinksMG600Q, MG600Q2YS60A Datasheet, Powerex Inc. Distributor
MG600Q2YS60A Details Description
Related parts for MG600Q2YS60A
IC TXRX SGL RS232 3-5.5V 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PIN IDC 16POS W/ FLANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 46UH 2.1A 148 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
METRAL HSG datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
WIRE MARKER ADH datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 64 POS TH datasheet.pdf