SSI Technologies Inc MGA-300-A-9V-R
MGA-300-A-9V-R picture photo
Mfg. Part Number
MGA-300-A-9V-R
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR DIGITAL GAUGE 300PSI LCD
Datasheet Download
MGA-300-A-9V-R.pdf
Availability of MGA-300-A-9V-R
QUANTITY
MGA-300-A-9V-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MGA-300-A-9V-R
Internal Part NumberEIS-MGA-300-A-9V-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDigital Pressure Gauges
P51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductSSI Technologies Inc. MediaGauge™ Digital Pressure Gauges
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMG-9V
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
OutputLCD Display
Accuracy±1%
Voltage - Supply9V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style-
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / CaseModule Box with Display
Supplier Device PackageMediaGauge
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGA-300-A-9V-R
Related LinksMGA-300, MGA-300-A-9V-R Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
MGA-300-A-9V-R Details Description
Related parts for MGA-300-A-9V-R
POT 500 OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.1A 334 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG RED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W DO216 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
TB SOCKET datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf