Avago Technologies US, Inc. MGA-31816-TR1G
MGA-31816-TR1G picture photo
Mfg. Part Number
MGA-31816-TR1G
Manufacturer
Product Category
RF Amplifiers
Brief Description
IC HIGH GAIN DVR AMP 16QFN
Datasheet Download
MGA-31816-TR1G.pdf
Availability of MGA-31816-TR1G
QUANTITY
MGA-31816-TR1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MGA-31816-TR1G
Internal Part NumberEIS-MGA-31816-TR1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Amplifiers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency1.5GHz ~ 4GHz
P1dB20.5dBm
Gain19.5dB
Noise Figure1.6dB
RF TypeGeneral Purpose
Voltage - Supply5V
Current - Supply61mA
Test Frequency1.9GHz
Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGA-31816-TR1G
Related LinksMGA-318, MGA-31816-TR1G Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
MGA-31816-TR1G Details Description
Related parts for MGA-31816-TR1G
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 20SGL 1.57MM datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO15 datasheet.pdf
ADJUSTABLE LUG FOR DIVIDOHM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.81A 147.6 MOHM datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 4.5V datasheet.pdf