TE Connectivity MGDN6-00023
MGDN6-00023 picture photo
Mfg. Part Number
MGDN6-00023
Brief Description
FIXED IND 560UH 330MA 1.9 OHM
Datasheet Download
MGDN6-00023.pdf
Availability of MGDN6-00023
QUANTITY
MGDN6-00023 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGDN6-00023
Internal Part NumberEIS-MGDN6-00023
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMGDN6, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating330mA
Current - Saturation330mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.409" L x 0.370" W (10.40mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGDN6-00023
Related LinksMGDN6, MGDN6-00023 Datasheet, TE Connectivity Distributor
MGDN6-00023 Details Description
Related parts for MGDN6-00023
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf