TE Connectivity MGDQ5-00011
MGDQ5-00011 picture photo
Mfg. Part Number
MGDQ5-00011
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 2.1A 57 MOHM SMD
Datasheet Download
MGDQ5-00011.pdf
Availability of MGDQ5-00011
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MGDQ5-00011 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGDQ5-00011
Internal Part NumberEIS-MGDQ5-00011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMGDQ5, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating2.1A
Current - Saturation2.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)57 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGDQ5-00011
Related LinksMGDQ5, MGDQ5-00011 Datasheet, TE Connectivity Distributor
MGDQ5-00011 Details Description
Related parts for MGDQ5-00011
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC DUAL HS PWR FET DRIVER 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CGRID VT BKWY HDR TIN 20CKT (240 datasheet.pdf
HDM W/FA SMPR125F150F K CUT datasheet.pdf
680UF 35V 16X16X16 MM 125C 5000H datasheet.pdf
ER 6C 1#16 5#12 PIN RECP datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf