Omron Automation & Safety MGN1C-AC120
MGN1C-AC120 picture photo
Mfg. Part Number
MGN1C-AC120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 120V
Datasheet Download
MGN1C-AC120.pdf
Availability of MGN1C-AC120
QUANTITY
MGN1C-AC120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGN1C-AC120
Internal Part NumberEIS-MGN1C-AC120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMGN
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current79mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time30ms
Release Time30ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Contact Material-
Coil Power9.5 VA
Coil Resistance295 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGN1C-AC120
Related LinksMGN1C, MGN1C-AC120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MGN1C-AC120 Details Description
Related parts for MGN1C-AC120
BOX ABS BLACK 2.39"L X 1.74"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC DC-DC CONV DUAL AMOLED 12DFN datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf