Laird Technologies - Signal Integrity Products MGV06254R7M-10
MGV06254R7M-10 picture photo
Mfg. Part Number
MGV06254R7M-10
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 4.5A 63 MOHM SMD
Datasheet Download
MGV06254R7M-10.pdf
Availability of MGV06254R7M-10
QUANTITY
MGV06254R7M-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGV06254R7M-10
Internal Part NumberEIS-MGV06254R7M-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMGV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating4.5A
Current - Saturation10A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)63 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.264" W (7.30mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGV06254R7M-10
MGV06254R7M-10 Details Description
Related parts for MGV06254R7M-10
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56BGA datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SMARTSWITCH HOUSING PANEL MOUNT datasheet.pdf
PNEUM POS DETECT VERTICL W-LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
4PH 66 OHM PAL 9.52 datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
D4GL-4BFA-A-NPT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf