Laird Technologies - Signal Integrity Products MGV1207100M-10
MGV1207100M-10 picture photo
Mfg. Part Number
MGV1207100M-10
Brief Description
FIXED IND 10UH 10A 17.2 MOHM SMD
Datasheet Download
MGV1207100M-10.pdf
Availability of MGV1207100M-10
QUANTITY
MGV1207100M-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGV1207100M-10
Internal Part NumberEIS-MGV1207100M-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating10A
Current - Saturation15.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)17.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max)0.255" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGV1207100M-10
MGV1207100M-10 Details Description
Related parts for MGV1207100M-10
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf