Laird Technologies - Signal Integrity Products MGV12076R8M-10
MGV12076R8M-10 picture photo
Mfg. Part Number
MGV12076R8M-10
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 11.5A 14 MOHM
Datasheet Download
MGV12076R8M-10.pdf
Availability of MGV12076R8M-10
QUANTITY
MGV12076R8M-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGV12076R8M-10
Internal Part NumberEIS-MGV12076R8M-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMGV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating11.5A
Current - Saturation16.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max)0.255" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGV12076R8M-10
MGV12076R8M-10 Details Description
Related parts for MGV12076R8M-10
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
Crystal 114.2850MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TAPE VHB CONFORMABLE 12"X5YD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 2413 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 500MA 125V datasheet.pdf
ROUND HEAVY DUTY THREADED INSERT datasheet.pdf
IE-IMCV-E1-MUX/4+ETHERNET, SFP ( datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
POLYSWITCH RGE SERIES 4.0A HOLD datasheet.pdf