Bourns Inc. MH2029-300Y
MH2029-300Y picture photo
Mfg. Part Number
MH2029-300Y
Brief Description
BEAD FERRITE 30 OHM 3A
Datasheet Download
MH2029-300Y.pdf
Availability of MH2029-300Y
QUANTITY
MH2029-300Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MH2029-300Y
Internal Part NumberEIS-MH2029-300Y
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency30 Ohm @ 100MHz
Current Rating3A
DC Resistance (DCR)25 mOhm Max
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.043" (1.10mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MH2029-300Y
Related LinksMH202, MH2029-300Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MH2029-300Y Details Description
Related parts for MH2029-300Y
TRIMMER 200 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
RES 5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf