Bourns Inc. MH2029-401Y
MH2029-401Y picture photo
Mfg. Part Number
MH2029-401Y
Brief Description
BEAD FERRITE 400 OHM 2A
Datasheet Download
MH2029-401Y.pdf
Availability of MH2029-401Y
QUANTITY
MH2029-401Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MH2029-401Y
Internal Part NumberEIS-MH2029-401Y
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency400 Ohm @ 100MHz
Current Rating2A
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.043" (1.10mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MH2029-401Y
Related LinksMH202, MH2029-401Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MH2029-401Y Details Description
Related parts for MH2029-401Y
CONN HEADER 36POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 351V 2.5KA DISC 13MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-9V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 14X2X8" 7A VFN datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf