Yageo MHP-25ATA52-1K8
MHP-25ATA52-1K8 picture photo
Mfg. Part Number
MHP-25ATA52-1K8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/4W .05% AXIAL
Datasheet Download
MHP-25ATA52-1K8.pdf
Availability of MHP-25ATA52-1K8
QUANTITY
MHP-25ATA52-1K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-25ATA52-1K8
Internal Part NumberEIS-MHP-25ATA52-1K8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMHP
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.244" L (1.80mm x 6.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-25ATA52-1K8
Related LinksMHP-25A, MHP-25ATA52-1K8 Datasheet, Yageo Distributor
MHP-25ATA52-1K8 Details Description
Related parts for MHP-25ATA52-1K8
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MODULE PWR AMP 120W 894MHZ AB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8SOIJ datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SLEEVE TUBULAR END 13.5AWG datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf