Yageo MHP-50ATA52-91R
MHP-50ATA52-91R picture photo
Mfg. Part Number
MHP-50ATA52-91R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 91 OHM 1/2W .05% AXIAL
Datasheet Download
MHP-50ATA52-91R.pdf
Availability of MHP-50ATA52-91R
QUANTITY
MHP-50ATA52-91R Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-50ATA52-91R
Internal Part NumberEIS-MHP-50ATA52-91R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMHP
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.083" Dia x 0.358" L (2.10mm x 9.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-50ATA52-91R
Related LinksMHP-50A, MHP-50ATA52-91R Datasheet, Yageo Distributor
MHP-50ATA52-91R Details Description
Related parts for MHP-50ATA52-91R
FIXED IND 82NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
RELAY SSR AC 2A 120VAC PNL MNT datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 0.98"L X 0.79"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER PREC 48-LLP datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.77A 215 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO204AL datasheet.pdf
508 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf