Yageo MHP-50PTA52-100K
MHP-50PTA52-100K picture photo
Mfg. Part Number
MHP-50PTA52-100K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W .02% AXIAL
Datasheet Download
MHP-50PTA52-100K.pdf
Availability of MHP-50PTA52-100K
QUANTITY
MHP-50PTA52-100K Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-50PTA52-100K
Internal Part NumberEIS-MHP-50PTA52-100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMHP
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.083" Dia x 0.358" L (2.10mm x 9.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-50PTA52-100K
Related LinksMHP-50PT, MHP-50PTA52-100K Datasheet, Yageo Distributor
MHP-50PTA52-100K Details Description
Related parts for MHP-50PTA52-100K
CORD MINIGRABER PATCH 18" VIOLET datasheet.pdf
IC MCU ARM7 384KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A DO15 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5MM datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN FRONT PANEL MNT datasheet.pdf
RES 1.37 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC RPM FAN CTRLR 16SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 52MA 17.5 OHM TH datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
TAPE 5906 VHB FOAM 5" X 5YD datasheet.pdf