Yageo MHP-50PTA52-120R
MHP-50PTA52-120R picture photo
Mfg. Part Number
MHP-50PTA52-120R
Brief Description
RES 120 OHM 1/2W .02% AXIAL
Datasheet Download
MHP-50PTA52-120R.pdf
Availability of MHP-50PTA52-120R
QUANTITY
MHP-50PTA52-120R Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-50PTA52-120R
Internal Part NumberEIS-MHP-50PTA52-120R
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.083" Dia x 0.358" L (2.10mm x 9.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-50PTA52-120R
Related LinksMHP-50PT, MHP-50PTA52-120R Datasheet, Yageo Distributor
MHP-50PTA52-120R Details Description
Related parts for MHP-50PTA52-120R
CAP ALUM 3300UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DSUB GEHAEUSE 37-POL NICKEL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 13POS .050 THRUHL datasheet.pdf