Yageo MHP-50PTA52-180R
MHP-50PTA52-180R picture photo
Mfg. Part Number
MHP-50PTA52-180R
Brief Description
RES 180 OHM 1/2W .02% AXIAL
Datasheet Download
MHP-50PTA52-180R.pdf
Availability of MHP-50PTA52-180R
QUANTITY
MHP-50PTA52-180R Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-50PTA52-180R
Internal Part NumberEIS-MHP-50PTA52-180R
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.083" Dia x 0.358" L (2.10mm x 9.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-50PTA52-180R
Related LinksMHP-50PT, MHP-50PTA52-180R Datasheet, Yageo Distributor
MHP-50PTA52-180R Details Description
Related parts for MHP-50PTA52-180R
REFERENCE DESIGN FOR MCP1631HV datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 336MA 620 MOHM datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 11UH 500MA SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 535MA 280 MOHM datasheet.pdf