Yageo MHP-50PTA52-510R
MHP-50PTA52-510R picture photo
Mfg. Part Number
MHP-50PTA52-510R
Brief Description
RES 510 OHM 1/2W .02% AXIAL
Datasheet Download
MHP-50PTA52-510R.pdf
Availability of MHP-50PTA52-510R
QUANTITY
MHP-50PTA52-510R Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-50PTA52-510R
Internal Part NumberEIS-MHP-50PTA52-510R
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.083" Dia x 0.358" L (2.10mm x 9.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-50PTA52-510R
Related LinksMHP-50PT, MHP-50PTA52-510R Datasheet, Yageo Distributor
MHP-50PTA52-510R Details Description
Related parts for MHP-50PTA52-510R
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
TOOL HEAD IDC MTA 156 QUAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 400V TO-93 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf