TE Connectivity Raychem Circuit Protection MHP-TAM15-9-72
MHP-TAM15-9-72 picture photo
Mfg. Part Number
MHP-TAM15-9-72
Manufacturer
Product Category
Temperature Regulators
Brief Description
RESET FUSE SMD
Datasheet Download
MHP-TAM15-9-72.pdf
Availability of MHP-TAM15-9-72
QUANTITY
MHP-TAM15-9-72 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-TAM15-9-72
Internal Part NumberEIS-MHP-TAM15-9-72
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileReliable Overtemperature Protection
Featured ProductMHP-TAM Over-Temperature Protection Devices
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Regulators (Mechanical)
SeriesMHP-TAM
CircuitSPST-NC
Switching Temperature162°F (72°C)
Reset Temperature104°F (40°C)
Current Rating - AC-
Current Rating - DC25A (9V), 80A (5V)
Tolerance±9°F (±5°C)
Switching Cycles6K
Termination Style-
Mounting TypeWeld Tab
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-TAM15-9-72
MHP-TAM15-9-72 Details Description
Related parts for MHP-TAM15-9-72
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 20K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM VIRTEX-4 datasheet.pdf
RES 392 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 128PO datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf