XP Power MHP650PS24-EF
MHP650PS24-EF picture photo
Mfg. Part Number
MHP650PS24-EF
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 648W
Datasheet Download
MHP650PS24-EF.pdf
Availability of MHP650PS24-EF
QUANTITY
MHP650PS24-EF Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP650PS24-EF
Internal Part NumberEIS-MHP650PS24-EF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsMHP Series TUV Certificate
MHP Series UL Certificate
MHP Series CB Report
Product Training ModulesIEC 60601 3rd Edition Medical Safeties
Video FileSHP-MHP: 350 - 1000 Watts AC-DC Power
RoHS InformationMHP Series Declaration of Conformity
3D ModelMHP650PSxx-EF.stpMHP650PSxx-EF.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMHP
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)27A
Power (Watts)648W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency84%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.18" L x 4.00" W x 2.50" H (233.2mm x 101.6mm x 63.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max648W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP650PS24-EF
Related LinksMHP650, MHP650PS24-EF Datasheet, XP Power Distributor
MHP650PS24-EF Details Description
Related parts for MHP650PS24-EF
IC FPSLIC 5K GATE 25MHZ 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW VESM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
500 TB PCB CONNECTOR datasheet.pdf
CTV 2C 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
4700UF 25V 18X35MM 105C 10000H datasheet.pdf