TDK Corporation MHQ0402P1N2ST000
MHQ0402P1N2ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P1N2ST000
Brief Description
FIXED IND 1.2NH 320MA 200 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P1N2ST000.pdf
Availability of MHQ0402P1N2ST000
QUANTITY
MHQ0402P1N2ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P1N2ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P1N2ST000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P1N2ST000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P1N2ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P1N2ST000 Details Description
Related parts for MHQ0402P1N2ST000
CONN HEADER .100 DUAL STR 62POS datasheet.pdf
BUTT SPLICE NON INS 12-10AWG datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
250 TB SPR CLA 90D A datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf