TDK Corporation MHQ0402P2N1CT000
MHQ0402P2N1CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P2N1CT000
Brief Description
FIXED IND 2.1NH 250MA 400 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P2N1CT000.pdf
Availability of MHQ0402P2N1CT000
QUANTITY
MHQ0402P2N1CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P2N1CT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P2N1CT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.1nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P2N1CT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P2N1CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P2N1CT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P2N1CT000
RES 1.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXT WARRANTY 5 YEARS FPR SU10K datasheet.pdf
IC PWR MANAGER PROG 3OUT 14-TMLF datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18F OLIVE datasheet.pdf