TDK Corporation MHQ0402P2N4BT000
MHQ0402P2N4BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P2N4BT000
Brief Description
FIXED IND 2.4NH 200MA 400 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P2N4BT000.pdf
Availability of MHQ0402P2N4BT000
QUANTITY
MHQ0402P2N4BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P2N4BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P2N4BT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.4nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P2N4BT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P2N4BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P2N4BT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P2N4BT000
SWITCH MINI SPST-NO HINGE .187QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 400A 2TOWER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
WEAR RING datasheet.pdf
COM GRD PCKG TAPE 1.88"X54.6YD datasheet.pdf