TDK Corporation MHQ0402P2N4CT000
MHQ0402P2N4CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P2N4CT000
Brief Description
FIXED IND 2.4NH 200MA 400 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P2N4CT000.pdf
Availability of MHQ0402P2N4CT000
QUANTITY
MHQ0402P2N4CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P2N4CT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P2N4CT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.4nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P2N4CT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P2N4CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P2N4CT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P2N4CT000
WQB 240/3 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR SOLDER datasheet.pdf
LENS GUIDE FOR V400H-111-1 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX 4MM PNP 12-24V datasheet.pdf