TDK Corporation MHQ0402P2N5ST000
MHQ0402P2N5ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P2N5ST000
Brief Description
FIXED IND 2.5NH 200MA 400 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P2N5ST000.pdf
Availability of MHQ0402P2N5ST000
QUANTITY
MHQ0402P2N5ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P2N5ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P2N5ST000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.5nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P2N5ST000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P2N5ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P2N5ST000 Details Description
Related parts for MHQ0402P2N5ST000
RES 15.4 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf