TDK Corporation MHQ0402P3N2CT000
MHQ0402P3N2CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P3N2CT000
Brief Description
FIXED IND 3.2NH 200MA 500 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P3N2CT000.pdf
Availability of MHQ0402P3N2CT000
QUANTITY
MHQ0402P3N2CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P3N2CT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P3N2CT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.2nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P3N2CT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P3N2CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P3N2CT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P3N2CT000
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SERIAL IN 14SOIC datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT TSOT23-6 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 4A TO220F datasheet.pdf
PULL TO START datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 422 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG BNC datasheet.pdf
USB WALL POWER SUPPLY 5VDC 2.1A datasheet.pdf