TDK Corporation MHQ0402P3N6CT000
MHQ0402P3N6CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P3N6CT000
Brief Description
FIXED IND 3.6NH 200MA 500 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P3N6CT000.pdf
Availability of MHQ0402P3N6CT000
QUANTITY
MHQ0402P3N6CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P3N6CT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P3N6CT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.6nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P3N6CT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P3N6CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P3N6CT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P3N6CT000
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 28POS .156 GRN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 27PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 36"X72" datasheet.pdf
WIHUBB IN FIXTURE MODULE 1 SPST datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf