TDK Corporation MHQ0402P3N8BT000
MHQ0402P3N8BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P3N8BT000
Brief Description
FIXED IND 3.8NH 200MA 500 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P3N8BT000.pdf
Availability of MHQ0402P3N8BT000
QUANTITY
MHQ0402P3N8BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P3N8BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P3N8BT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.8nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P3N8BT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P3N8BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P3N8BT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P3N8BT000
FIXED IND 39NH 300MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.37V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 198 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.11A 160 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf