TDK Corporation MHQ0402P4N2ST000
MHQ0402P4N2ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P4N2ST000
Brief Description
FIXED IND 4.2NH 200MA 500 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P4N2ST000.pdf
Availability of MHQ0402P4N2ST000
QUANTITY
MHQ0402P4N2ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P4N2ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P4N2ST000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance4.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P4N2ST000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P4N2ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P4N2ST000 Details Description
Related parts for MHQ0402P4N2ST000
IC OPAMP GP 1MHZ 8SO datasheet.pdf